Jazda samochodem w jej obecnym rozumieniu przechodzi transformację. Coraz częściej mówi się o mobilności, która opiera się rozwiązaniach technologicznych takich jak elektryfikacja, automatyzacja i integracja z internetem.

Dzisiejsze pokolenie to pokolenie uzależnione od technologii, na co dzień otoczone ekranami smartfonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Dla nich właśnie rozwija się technologia pozwalająca na korzystanie z internetu w samochodzie w celu zwiększenia mobilności i oszczędzenia czasu potrzebnego na przejazdy.

W samochodach koncepcyjnych zamiast typowej deski rozdzielczej znajdują się ekrany haptyczne obsługiwane przez dotyk, a w przyszłości za pomocą gestów.

25 lat temu samochody można było naprawiać za pomocą przysłowiowego śrubokręta.

Dziś profesjonalna diagnostyka samochodowa jest niemożliwa bez znajomości elektroniki, informatyki i mechatroniki. Warsztat to connected workshop, w którym urządzenia diagnostyczne i pojazdy połączone są w sieć, komunikują się między sobą i mają dostęp do internetu. Mechanik po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu lub jego numeru VIN otrzymuje dostęp do danych technicznych auta na wszystkich urządzeniach diagnostycznych w warsztacie. Uzyskuje w tym czasie dostęp do pełnej historii pojazdu z uwzględnieniem wszystkich wyników badań.

Centralne urządzenie sterujące samochodu rejestruje parametry jazdy oraz informacje o warunkach pracy i obciążeniu różnych podzespołów pojazdu. Informacje są przekazywane do centralnej jednostki przetwarzania danych, gdzie są analizowane za pomocą inteligentnych algorytmów.

Nasz serwis samochodowy Autowaw Białołęcka 224 zaopatrzony jest w takie urządzenie: tester diagnostyczny wyposażony w wiele przydatnych funkcji, przede wszystkim odczyt i kasowanie kodów błędów.

W przyszłości rozwój technologii oparty będzie na sztucznej inteligencji (SI) i Internecie Rzeczy (loT) i obejmie cały rynek motoryzacyjny.

Telefon przejmie rolę kluczyków do samochodu. Umożliwi otwieranie i zamykanie samochodu za pomocą aplikacji. Dodatkowo kierowca będzie mógł przesłać wirtualny klucz na inny smartfon i w ten sposób udostępnić swoje auto. Opracowywane są rozwiązania, dzięki któremu można zdalnie zaparkować auto z przyczepą. Na ekranie smartfona wyświetlają się zdjęcia pojazdu, a użytkownik ruchem palca wprawia go w ruch.

Współczesny 25-latek oczekuje, że w przyszłości skorzysta z urządzeń zdalnego sterowania światem, dlatego fascynuje się wizją autonomicznych samochodów czy pojazdów napędzanych elektrycznie. Samochód będzie w stanie przewidzieć co wydarzy się za chwilę i bez udziału kierowcy ominie przeszkodę lub inny pojazd.

Każdy nowy produkt będzie projektowany i produkowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub sam będzie w nią wyposażony. Gdy pracownik warsztatu skieruje kamerę tabletu na komorę silnika to na realny obraz zostaną nałożone odpowiednie informacje, takie jak niezbędne narzędzia i instrukcja naprawy. W postaci obrazów trójwymiarowych mogą być też prezentowane części ukryte za poszyciami lub wiązki przewodów biegnące za deską rozdzielczą.

To już nie motoryzacyjne science fiction.

 

 

Zapraszamy do naszego serwisu samochodowego AUTOWAW Białołęcka 224